Filtrera
- Alla landskap
- "Okänt"= Vi vet inte var dessa gårdar ligger, i vilka landskap. Kan du hjälpa oss?
- Din hemtrakt?
- Mest tätorter från norr till söder
- Lappland
- Norrbotten
- Västerbotten
- Ångermanland
- Jämtland
- Härjedalen
- Medelpad
- Hälsingland
- Dalarna
- Gästrikland
- Värmland
- Västmanland
- Uppland
- Södermanland
- Närke
- Dalsland
- Bohuslän
- Västergötland
- Östergötland
- Småland
- Halland
- Gotland
- Öland
- Blekinge
- Skåne
Bilden föreställer Knipphammaren och är tagen från öster. Stället blev uppfört på 1670-talet och här fanns en mindre hammare som drevs av vattenhjul för tillvekning av spik och bultar.
Huset i mitten är Restaurangen, fd Garvareboställe från Svarttorp. Till höger Rostugnen från 1905, Masugnen från 1864 och Kolhuset. Till vänster i ovankant Börstorp från 1902.
Bilden föreställer Börstorp i Brevens bruk. Huset uppfördes 1902.
Bilden är tagen från väster över Hunneberg. På bilden syns lilla stugan vid Hunneberg (vänster) där Gösta bodde vid mitten av 1800-talet, som upptäckte Göstas källa.
Bilden är tagen från söder över Hunneberg. Gården är mycket gammal och har anor från 1500-talet och i bildens överkant finns gammalt gårdsgravfält.
Ser ut som Skira hagstuga.
Bilden föreställer kungsgården Skira, som omnämns första gången i skrift i början på 1300-talet. Stenyxor har dock hittats i närheten.
Om jag minns rätt blev stället uppkallat av en skogvaktare vid namn Erik på 1870-talet. Stället har även kallats Vargfallet.
Detta är Fasttorp som omnämns första gången i mantalslängden år 1653. Huset till vänster är dock troligtvis uppfört på 1830-talet.
Jodå, detta är Ekgöl. Huset är troligtvis uppfört på 1830-talet. Bilden är tagen från söder. En bit nedanför till höger låg en gammal tvättstuga som troligtvis var Lilla Ekgöl. Och intill Stinas berg, nästan nere vid Bruksdammen, låg Stora Ekgöl.
Föredrar stavningen Påltorp. Stället uppodlades på 1640-talet och benämndes då Pållastugan.
Jodå, det ser ut som Bygget. Det korrekta namnet på stället var dock Östra Nysätter.
Detta är mycket riktigt Lilla Berga, som kallades "Balken".